Muhammad, Damašk, Sýria, rok 2014

Muhammad je mužského pohlavia vo veku 6 rokov, pochádza z Damašku, na prvý pohľad pôsobí hyperaktívne a šťastne, následne v priebehu pár minút je utiahnutý, plače, vyhýba sa ľudskému kontaktu. Na rukách a krku má viditeľný ekzém. Diagnostikovaná astma a atopický ekzém. Matka krajčírka, diagnostikovaná maniodepresívnou psychózou, bez respiračných ochorení u nej, alebo v rodine. Tehotenstvo a pôrod prebehli bez komplikácii. Otec zahynul pri bombovom útoku na Damašok. iní žijúci rodinní príbuzní sú neznámi.

 

Maryam, Aleppo, Sýria, rok 2014

Maryam je ženského pohlavia vo veku 6 rokov, pochádza z mesta Aleppo, na prvý pohľad vykazuje známky prehnaného strachu z ľudí, dezorientácie, amnézie vlastnej identity a duševnej poruchy. Maryam sa nachádza v utečeneckom tábore v Rakúsku. Na základe opakovaných problémov s dýchaním, bol diagnostikovaný kašeľ bez známej medicínskej príčiny. Dieťa pochádza z úplnej rodiny, matka učiteľka zahynula pri bombovom útoku v Aleppe, otec tesár a dve sestry obe vo veku ôsmich rokov, zahynuli o rok neskôr pri presune do utečeneckého kempu. Maryam bola nájdená pod troskami domu. Dnes už nie je medzi nami, stala sa obeťou ilegálneho darcovstva orgánov.

Yacob, Aleppo, Sýria, rok 2014

Yacob je mužského pohlavia vo veku 9 rokov, pochádza z mesta Aleppo, na prvý pohľad vykazuje známky stresu a nervozity, má silný kašeľ, je nekomunikatívny. Diagnostikovaný kašeľ bez viditeľnej príčiny. Biologická rodina a následne rodinná anamnéza dieťaťa nie je známa, je sirota.  Yacob navštevuje lokálnu školu v kempe, výsledky sú nedostatočné, je utiahnutý, vyhýba sa kontaktu s ľuďmi, nekomunikuje, často plače. Niekoľkokrát sa z tábora vytratil, nájdený vždy po cca 24 hodinách terénnym pracovníkom, alebo inou zodpovednou osobou

 

Farah, Halab, Sýria, rok 2015

Dieťa vo veku 8 rokov som  pre prípad mojej  štúdie nazvala menom Farah, nakoľko ono samo nepoznalo vlastné meno, s najväčšou pravdepodobnosťou kvôli posttraume vlastnej identity. Farah je ženského pohlavia, pochádza z mesta Halab, jedným z najviac vojnou zničeného mesta v Sýrii. Na prvý pohľad vykazuje známky apatie a prehnaného strachu. Farah žije v nemeckom kempe medzi ostatnými nesprevádzanými deťmi.Diagnostikovaná astma a maniodepresívna psychóza. Biologická rodina a následne rodinná anamnéza Farah nie je známa, je sirota. Problémy s komunikáciou, sprevádzané astmatickým záchvatom, rieši agresiou voči svojim vrstovníkom, pozorujem uzavretosť, plačlivosť a nervozitu. Problémy sa výrazne zhoršujú pri návšteve lekára, ťažkosti s dýchaním a záchvat paniky, ktorý môže súvisieť so strachom z lekárov.

 

Príbeh 13-ročného Hasana zo Sýrie

13-ročný Hasan Majid sa vydal v roku 2016 cez more do Grécka so svojimi rodičmi. Riskovať podchladenie a vlastný život na nafukovacom člne  bolo podľa jeho slov pravdepodobnejšie ako prežiť vojnu v Sýrii. Vojna ničila všetko kamkoľvek sa pohol, iba rakety, bomby, granáty. Hasanovi a jeho rodine sa podarilo medzi prvými utečencami v Grécku obdržať povolenie k pobytu mimo utečeneckého kempu, avšak nevľúdne počasie a odlišná kultúra ich o dva roky neskôr  ako rodinu donútila rozmýšľať, napriek tomu, že už boli viac ako rok usadení na území Grécka. V Novembri, v roku 2018 sa rozhodli definitívne vrátiť domov, späť do Damašku. Keď pristáli na letisku, 13-ročný chlapec Hasan Majid svojim rodičom povedal: “Do Európy by som znovu nešiel, aj keby ste vy chceli. Toto je naša zem, náš domov. Ľudia v Grécku nie sú ako My.“