Vojnoví utečenci, ktorí žijú v kempe Moria čelili tvárou tvár bombardovaniu a neustálemu boju o svoj holý život na dennom poriadku, sú to žiadatelia o azyl pochádzajúci zo Sýrie, Iraku a Afganistanu. Povolenie k dočasnému azylu sa bolestivo pomaly vlečie.

Utečenci so svojimi rodinami alebo nesprevádzané deti-siroty nemajú na výber, musia čeliť tvrdým podmienkam života v kempe …na dobu neurčitú.

“Deti dvíhajú automaticky ruky hore keď vidia kameru” …excelentná ukážka Posttraumatickej
stresovej poruchy-jazva na celý život nevinných obetí vrahov

Dennodenné rady na jedlo sú dlhé. Pitná voda je limitovaná. Toalety a sprchy sú v dezolátnom stave. Zdravotnícka pomoc by znamenala modré z neba. Rizikové správanie, bitky a krádeže  sú na dennom poriadku. Psychologická pomoc je prehliadaná. Obrana psychiky sa stáva neúčinnou a  vzniká priestor pre psychosomatické poruchy a výskyt ochorení akými sú ekzém, žalúdočné vredy, psychogénne respiračné ochorenia, koordinačné poruchy, poruchy zmyslového vnímania, pomočovanie sa, nočné mory a i. Ušli ste pred genocídnou vojnou, ale vojna o základné životné potreby na Vás ešte len čaká!

Toto je skutočný život v utečeneckom kempe Moria. A každý z nich skrýva kus boja.

  1. Kapacita voľných miest v utečeneckom kempe Moria je pre 3. 100 osôb. Podľa prieskumu organizácie NORPHAN 2019, sa v kempe nachádza 8. 500 utečencov.
  2. Osobám, ktorím sa neušlo lôžko v stane, spia na meter x meter kartónovej krabici pod holým nebom.
  3. Vzhľadom na nepriaznivé podmienky počasia, stany sú stuchnuté, premočené, zasiahnuté ničivou búrkou, silnými dažďami, vystavené mrznúcim mrazom a napadaným snehom, ktorý svojou ťažkou váhou ničí jediný úkryt nad ich hlavami.
  4. Každé piate dieťa do veku desať rokov sa pokúsi spáchať samovraždu alebo ju “účelovo” spácha. Dôvodom je dostať sa do nemocnice kvôli jedlu, teple, posteli a pocitu bezpečia.
  5. Očakáva sa, že 84 osôb bude zdieľať jednu sprchu a 72 osôb jednu toaletu.
  6. Upozorňujem, že voda nie je k dispozícii 24/7!
  7. V utečeneckom kempe je na každú rodinu pridelená 1, 5 l vody. Do kolóny o vodu sa musíte postaviť každý deň o 4:00 ráno aby ste si bola istá, že o 8:00 sa aj Vám ujde. Ak nestihnete časový limit, okno výdajne na vodu sa zatvára. Upozorňujem, že sa od Vás očakáva, že budete s vodou aj variť a udržovať Vašu rodinu v hydratovanom stave!
  8. Kontajnery na potraviny sú …občas sa v nich objaví myš alebo červy. Vzhľadom na vysoké teploty potrava podlieha skaze.A opäť ako pri vode, čelíte na dennom poriadku kolóne, pretože výdajňa raňajok je o 4:00 ráno do 8:30 ráno. A ešte jedno opäť, ak nestihnete časový limit výdajne na raňajky, okno sa zatvára.
  9. Vzdelanie drží deti žijúce v utečeneckom kempe mimo triedy, pretože deti nespĺňajú požiadavky na zápis do školy, evidujeme aj nedostatok dostupnej dopravy k vzdelaniu.

 

Autor: Maryam Neumann (Apríl, 2019)