PROJEKT SÝRIA 2019

“Aj malá pomoc dokáže veľké veci”

SÝRSKA ARABSKÁ REPUBLIKA

Grafické informácie z prieskumu humanitárnej organizácie

AKO VOJNA V SÝRIÍ ZJAZVILA SRDCIA DETÍ…
NEZAKRÝVAJME SI PRED TÝM OČI

4 000 000
detí zo Sýrie potrebujú okamžitú pomoc
21 000 detí
bolo zabitých, smrteľne zranených, mučených, znásilnených, alebo zneužívaných ako samovrahovia s pripevneným granátom na tele následkom tejto genocídnej vojny
4 000 škôl
bolo zbombardovaných, zničených alebo využívaných ako úkryt
5 000 000
detí (od predškolského až po stredoškolský vek) je odtrhnutých od vzdelania
3 000 000
detí osirelo, stratilo svojich najbližších (nezvestní alebo mŕtvi)
2 000 000
nesprevádzaných detí sú utečencami žíjúcimi kontaminovane v členských štátoch EÚ za ostnatým plotom vojny

Background

Následky vojny v Sýrii

V zákulisí týchto hrozivých čísel genocídna vojna v Sýrii ukázala svoju tvár jednou z najhorších nepredstaviteľných utrpení 21. storočia, ktoré neujde Vašej pozornosti pri prvom pohľade do očí siroty pochádzajúcej zo Sýrie-nepriestreľnému svedkovi, ktorý prežil bombardovanie a neustály boj o svoj holý život. Oči sú predsa zrkadlom duše a ich duše už zostanú zjazvené navždy, následkom čoho trpia nekontrolovateľnou zlosťou, toxickým a posttraumatickým stresom, akým je napríklad nespavosť, strach z tmy, počúravanie sa, výrazné poruchy reči, voracitou na sladké, no najmä amnéziou vlastnej identity, spôsobenú prežitím psychologickej traumy, ako následok emočného utrpenia prežitého stresu, ktorý prevyšuje schopnosť dieťaťa zvládnuť-vstrebať tak rozsiahlu emočnú ranu.

Pre prieskum založený na rozhovoroch, sýrske deti vypovedali, že chcú zomrieť len preto, aby sa mohli “najesť, byť v teple, mať kde byť a hrať sa”, čo je príčinou týchto neplnoletých detí k samovražedným pokusom alebo k účelovému sebapoškodzovaniu, len aby sa mohli dostať do nemocnice “kvôli jedlu”.

Mnohé deti sú extrémne traumatizované najmä vo vývinovej fáze, kedy zreje ich psychický a emocionálny vývoj, čo si môže vyžiadať trvalé, nezvratné následky v ich budúcich životoch.

Vyrastajú poznačení ľudskou krvou, pretože mnohé z nich videli umierať svojich rodičov a preto sú schopné zo straty nádeje “prežiť aspoň jednu minútu, jeden deň z vlastného detstva vo vlastnej krajine” vstúpiť ako neplnoletí do ozbrojených extrémistických skupín akou je ISIS.

Životné príbehy sýrskych sirôt sú poznačené osudovými ranami, ktoré ich budú sprevádzať na každom kroku ich životov ďalej a ktoré si zaslúžia našu pozornosť, pretože “Bolesť patrí do sveta dospelých, nie detí”.

Uprostred nevinných detských obetí je ľudstvo, ktoré sa považuje za dostatočne empatické prejavením pozornosti z “bezpečného miesta (sladký domov) na nebezpečie” (umierajúce alebo opustené deti v Sýrii), či prejavením empatie už v hrsti na nich získaným profitujúcim ziskom (deti dvíhajú ruky hore automaticky keď vidia kameru…myslia si, že je to zbraň).

Aktivity projektu

Cieľová skupina

Vyrastá nám stratená generácia detí poznačená vojnou a strachom, v členských štátoch EÚ máme za ostnatými plotmi nesprevádzané sýrske deti ktoré sa musia vyrovnávať i s odlišnou kul- túrou či nevľúdnym počasím, tiež vplývajúcim na ich psychický vývin.

Pomôžme im obnoviť ich krajinu, pomôžme sýrskym deťom s úplne odlišným balíčkom kultúry a identity nachádzajúcich sa v preplnených utečeneckých kempoch akým je napríklad kemp Moira na gréckom ostrove Lesbos vrátiť sa Domov a podporme ich vzdelávanie výstavbou alebo rekonštrukciou škôl či domovov, pretože…..”aj malá pomoc dokáže veľké veci”.

Staňte sa jej súčasťou aj Vy a pomôžte týmto deťom prežiť detstvo a opäť snívať, pretože…

”aj malá pomoc dokáže veľké veci”.